PARTNEŘI

Dolomitenmann

Sobota, 12. září a náměstí v rakouském Lienzu se plní nejlepšími běžci do vrchu z celého světa, aby mohl odstartovat 28. RedbullDolomitenmann. Úvodní tři kilometry provedou závodníky rovinatou pasáží přes vesničku Amlach a už zde se startovní pole trhá. Každý bojuje o dobrou pozici, neboť následuje ostré stoupání horským chodníkem, kde se dva kilometry jen obtížně předbíhá. Vpředu jasně vedou běžci tmavé pleti před skupinkou nejlepších Evropanů. Jen těsně za nimi jsou nejlepší Češi Fejfar a Krupička. Druhou pozici amatérské kategorie obhajuje mezinárodní tým Techniky Brno Extreme Abuelo ve složení Janata, Furterer (IT), Fojtík, Srbecký.

Milan Janata rozbíhá závod ve třetí skupině po boku s Brýdlem, Havlíčkem, Vojákem a Lichým. Všichni se dobře znají a okupují pozice na hranici druhé desítky. První ostré stoupání o sobě dává znát a pole se dále drobí. Soupeři odpadají, ale trojice Janata, Havlíček a Lichý se drží pohromadě až na šestý kilometr. Zde jako první odpadá Lichý. Naopak velmi dobře si počíná Havlíček, který se prodírá vpřed až na 19. místo celkového pořadí. Nastává nejtěžší pasáž závodu s žebříky. Zde už je Janata před Havlíčkem, ale ten se ho snaží držet a daří se mu to. V suťovisku na hranici desátého kilometru se do hry vrací Lichý a také Havlíček nasazuje a mizí výborně vpřed. Lichý a Janata opět pospolu pokračují na planinu pod Kuhbodentoerl (2440 mnm), kde je cíl závodu. V dohledu mají nejlepšího Čecha Ondru Fejfara, který dokončí závod v čase 1:31:58 min. Milan nakonec uvádí tým Techniky Brno do závodu na 6. místě mezi amatéry v čase 1:34:32 min, který je téměř o 4 minuty lepší, než jeho maximum v loňském roce.

Na úzké římse předávky ho už nedočkavě poskakující čeká italský paraglidista Johannes Furterer. Jeho letecké kvality ukazuje v první části a ani běh na mezipřistání není špatný. Nakonec je z toho posun o jednu příčku vzhůru. Vyrovnanost týmu začíná sklízet plody, když se Ondra Fojtík na horském kole dostává před další dva amatéry a rázem je tu boj o medaile. Zkušený vodák Pavel Srbecký je už na Dolomitenmannovi jako doma a má jasný cíl dovézt štafetu na místo, kde to vše před více než čtyřmi hodinami začalo. Velkým překvapením je selhání vodáka, který hájil druhou pozici. Vodní válec v polovině trati zaúřadoval a Pavel na náměstí v Lienzu dobíhá na výborném druhém místě. Zde už ho čeká zbytek týmu, aby společně mohli sdílet obrovskou radost a překvapení z takového umístění, protože letos byla startovní listina nabitá velmi zvučnými jmény.

Celkově Technika Brno Extreme Abuelo vybojovala 14. místo ze 116 týmů. Všichni podali výjimečně vyrovnaný výkon – Janata (22.), Furterer (21.), Fojtík (17.), Srbecký (29.), který jim pomohl k zisku 2. místa mezi amatéry a mohli si tak v podvečer vychutnat vyhlášení před naprosto zaplněným náměstím v Lienzu.

Archiv příspěvků