PARTNEŘI

Christmas night run Hradec Králové

Podruhé v historii se běžci, kteří chtěli oslavit advent během na 5km, sešli v Hradci Králové. Tentokrát rozsvítili svými čelovkami zejména Eliščino nábřeží, kde byl start i cíl celé akce. Téměř 650 světel se pohybovalo v sobotu 12.12. po trase Eliščino nábřeží, lávka za zimním staionem, most u nemocnice, za Sanusem, náplavka, železniční most a finišovali ve směru od Aldisu. Okruh jen o trochu delší pěti kilometrů (dle GPS 5,15km) nebyl vůbec snadný. Střídání povrchů (šotolina, asflat, dlažba, beton), výběhy na mosty, prudké zatáčky a hlavně schody a kluzký železniční most to byly příčiny pomalejších časů, než většina z předních běžců předpokládala. Sice se jednalo, jak pořadatelé deklarovali, o prožitkový běh, ale čelo mělo trochu jiné úmysly, což bylo patrné z prvních metrů po startu, kdy se vyrazilo opravdu zběsile. Až téměř po kilometru (3:11min) se tempo začalo ustalovat a z úvodního možná až 8.místa jsem se prokousal na čelo a za sebou jen pár kroků slyšel smečku pronásledovatelů. Trochu více náskoku mi dopřáli až na náplavce, ale to se už začal přibližovat osamocený mílař TJ Sokol HK Martin Slanina (PB 1500m 4:01, 3000m 8:58). Přesně na trojce mě docvakl a tak jsem si na chvilku (300m) v závětří odpočinul, ale už jsem spřádal plány, co s běžcem Martinových rychlostních kvalit provést, aby nedošlo na finiš. Nastoupil jsem proto těsně před nejtechničtější pasáží trati v seběhu pod železniční most. Martin měl při stoupání po schodech malou kolizi, ale hned za mostem už byl zase u mě a vydal se překvapivě udávat tempo, dokonce si vytvořil malý náskok (cca 5m). Až v poslední pětistovce se mi podařilo tento náskok smazat a nastoupit 150m před cílem. Očekával jsem velký souboj, který se nakonec k mému překvapení nekonal a vítězství jsem získal v čase 17:31min pět vteřin před Martinem. Na výkonu se zcela jistě podepsalo nachlazení, s kterým jsem se potýkal celý týden a tak to nebylo ideální, ale zazávodili jsme si parádně. Třetí místo obsadil Honza Bavor, který konstantním tempem pravého vytrvalce v průběhu trati zválcoval další kandidáty na stupně vítězů, ale i on musel v závěru najít své rychlostní předpoklady. Na bednu proklouzl o pouhou vteřinu před Danem Polanským.