PARTNEŘI

„Boty, které letí“

Salming Distance – uživatelská recenze

V běžeckém sportu se pohybuji již řadu let, ale když mi asi před rokem zavolal Tomáš Bret z RUN4FUN, jestli bych neotestoval stěžejní model běžecké obuvi Salming, tak jsem byl v rozpacích, neboť jsem o této značce nic nevěděl. Chtíc poznat něco nového jsem je ale obul a rázem měl spoustu otázek. Tato lehoučká bota je opravdu „objemovka“?  Všichni, kdo jsme jí měli na noze, jsme se shodli, že trénink v ní byl rychlejší, než ostatní. Sváděl nás zřejmě provokativní design a nízká hmotnost. Jedinou vadou na kráse byl šev v oblasti achilovky, který by mohl po delším užívání způsobit otlak. Tehdy jsem Salming hodnotil jako dobrý pokus a uvidí se, kam to dynamicky se rozvíjející výrobce, který nově vstupuje na trh běžecké obuvi, dotáhne dál.

 

 

O pouhý rok později je tu možnost navázat na svou předchozí zkušenost se zcela novým modelem Salming Distance, tentokrát však s daleko rozsáhlejší znalostí filosofie přirozeného běhu Salming. Mohlo by to svádět k trendové myšlence minimalismu, ale úplně tak to není. Kdysi mi fyzioterapeut řekl, že současná obuv není to pravé ořechové, je tu mnoho opory, která brání přirozenému pohybu a že bych měl pracovat na tom, aby můj odraz vycházel až z prstů nohy. A přesně o to Salmingu jde! Dopřát běžci volný pohyb a přitom neriskovat zranění. Z mého pohledu to je jakýsi střed mezi minimalismem a konzervativní obuví. Naskýtá se další otázka. Je opravdu nutné mít na nohou 350 g a možná až 2,5 cm tlumící podešev, když mám 65 kg?

O výborný popis boty se postaral v recenzi zkušený běžec Pavel Baběrád (http://www.babos-sports.cz/forum/bezecka-vybava/2521-salming-distance-test) a proto nemá cenu opisovat již napsané. Zkusím pouze vyzdvihnout, co zaujalo mne.

Na první pohled zapůsobí design. Nejsou to jen trendy bary (žlutá, fialová, modrá), ale také různé druhy svrchních materiálů, které do sebe zapadají a tvoří zajímavý vzhled. Ať už to je nejsvrchnější síťová vrstva nebo hladké zpevněné části paty a špičky v oblasti prstů. Kloubí se zde výborně funkčnost právě s designem. Výše zmíněný problematický šev se na patě stále nachází, ale již nevadí. Je možné, že se jednalo pouze o ojedinělou nepřesnost šití konkrétního páru, ale také se zlepšilo polstrování vnitřku. Co se týká výdrže použitých materiálů, tak v současné době po 150km je bota jako nová, ačkoliv ji často používám na zpevněných cestách a ne jenom na asfalt, kam je primárně určená. Svrchní síťovina je opravdu funkční a vypadá to, že zabrání předčasnému poničení samotné boty. Doufejme, že i vnitřní polstrování bude mít odpovídající životnost, nahrává tomu všitý jazyk, který také zabraňuje vnikání prachu a tím prodlužuje životnost boty.

Pokud se zaměříme na samotné chování boty při běhu, tak dle mého názoru pocit uživatele nejvíce ovlivní sklon pata/špička (grip), který je 5 mm. Tento sklon mívají závodní speciály, a proto běžce nenásilně nutí do trochu jiného kroku. To se odráží zejména v technice běhu, s kterou je spojené zvýšené tempo. Zpočátku to pak možná druhý den pocítíte na lýtkových svalech, ale ten pocit rychlosti za to stojí. Jen tedy potvrzuji slova Pavla, že je to obuv pro vyběhané běžce s dobrou technikou, nebo pro běžce, kteří na technice běhu pracují. Pro ně to pak budou „boty, které letí“!

Archiv příspěvků